دشت لاله های واژگون یا دشت دالانی الیگودرز

لاله واژگون یا لاله نگون سار ، یکی از گل های بسیار زیباست که در راسته ی سوسن ها دسته بندی میشه و از دیرباز داستان ها و افسانه های زیادی درباره این گل گفته شده . عمر این گیاه بسیار کوتاهه و گل ‌دهی اون تقریبا ازاوایل اردیبهشت شروع میشه و در فصل بارش تموم میشه. قدیما یه داستان افسانه ای زیبا برای لاله واژگون دارن که سینه به سینه بین اونا چرخیده . میگن که این گل وقتی که گلوی سیاووش با تیغ تیز گرسیوز آشنا می‌شد، شاهد ماجرا بوده و از اون به بعد بوده که این گل در اندوه بی گناهی سیاوش سر به زیر انداخته و آرام آرام اشک می ریزه. در الیگودرز در لرستان ، دشت بسیار زیبایی به نام دشت دالانی با دوهزار و 900 هكتار وسعت در يكي از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانكوه وجود داره که مهد لاله های واژگون در گونه های مختلفه . در فصل بهار دامنه های زاگرس با نقاشی لاله های واژگون به رنگ زرد و قرمز زیبایی رنگ آمیزی میشه و مناظر خیره کننده ای رو پدید میاره . این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه های زاگرس ادامه پیدا می کنه . ارتفاع لاله واژگون های زرد رنگ این منطقه گاهی به 120 سانتی متر هم میرسه

دشت دالانی الیگودرز
این دشت بین کوه های زاگرسی ارتفاعات اشترانکوه محبوسه و توسط کوه های قالي کوه شاه كول و نسارتخت احاطه شده و همین امر باعث شده زیبایی این دشت پر از لاله چند برابر بشه . مجموعه اين مناظر چشم نواز و کم نظیر باعث شده همه ساله ، تعداد زیادی از طبیعت دوستان و گردشگران به بازدید از این دشت و گرفتن عکس یادگاری بیان . دو نوع نادر از گلهاي لاله واژگون به نامهاي سوسن چلچراغ و اشك مريم با ارتفاعي بالغ بر 120 سانتي متر در این منطقه رویش می کنه . سوسن چلچراغ تنها گونه ی ایرانی جنس سوسن محسوب میشه که از لحاظ زیبایی همردیف اکثر گونه‌های شناخته شده و پرورش یافته ی این جنس از سوسنه . نمونه‌هایی از اون که بیشتر از ۱۵ گل دارن هم دیده شده‌ ، اما معمولاً دارای ۴ تا ۱۰ گل هستن که قطعات گل پوش ان حدود 7 سانتی متر طول دارن .

با ذوب برفها در دامنه كوههاي منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاك سياه سر بیرون می گیرن. روئیدن هزاران لاله واژگون در آغاز هر بهار در دشت زيباي لاله های واژگون جلوه بي نظير و كمياب طبيعت گوناگون حيات وحش رو در این منطقه به رخ می کشه. لاله واژگون برخلاف ساير گونه هاي لاله و ساير گلها از ساقه به سوي زمين برگشته و به همین دلیل نامش رو واژگون گذاشتن و برخي هم به سبب اینکه درميان گلبرگهايش همواره قطره آبي محبوس میشه ، بهشون گل اشك هم میگن.
جالبه که بدونید از مجموع ۱۲ گونه گل تزييني لاله، لاله واژگون، گل بومي سرزمين ايرانه كه در قرن شانزدهم ميلادي به اروپا برده شد و در اقليم مناسب قاره سبز پرورش پیدا کرد . در كنار رويش لاله هاي واژگون ، گون ، موسير و انواع ديگري از گياهان مرتعي در هر بهار زينت بخش دشت لاله هاست . اين منطقه به سبب رويش گونه هاي منحصر به فرد از گياهان مرتعي و نيز لاله هاي واژگون در دومين ماه از بهار هرسال، غنيمتي از طبيعت در استان لرستانه که با شروع فصل سرد به مرور از بین میره ، بنابراین برای تفرج در این منطقه و برای دیدن گل های اقلیمی باید در فصل های گرم به بازدید این منطقه بیان . متاسفانه ، رفتار درستی با لاله های واژگون صورت نمی گیره . عده ای از گردشگرها و طبیعت گردها ، لاله ها رو میکنن ، غافل از اینکه با این کار ، به چند ساعت نکشیده ساقه ی این گل های زیبا خشک میشه و از بین میره . عده ای هم به هوای رشد دادن گل ها در حیاط منزلشون ، پیازهای این گل ها رو می کنن و این باعث مرگ گلها در فصل تکثیر و رویش میشه .
مسیر دشت لاله های واژگون الیگودرز
به شهر الیگودرز در شرق استان لرستان که وارد بشیم ، دشت لاله های واژگون در روستای دالانی یا دالایی در۴۰ کیلومتری الیگودرز واقع شده و تقریبا از ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه داره .
منبع: برولاک