باغ گل های اصفهان شامل محوطه ای است به وسعت ۶۷۰۰۰ متر مربع و در آن شما شاهد باغ گیاهان دارویی ، باغ رز ، باغ صخره ای ، باغ ایرانی و همچنین دارای قسمت های مختلف از باغ ها و گیاهان گوناگون می باشد که از طریق حصاری نسبت به دیگر بخش های باغ جدا شده اند و در ودر واقع این باغ ترکیب زیبایی از هنر و طبیعت را به رخ می کشد باید به استان اصفهان سفر کنید. باغ گلها اصفهان در نزدیکی رودخانه زاینده رود و در جنوب شرقی میدان بزرگمهر شهر اصفهان واقع شده است .

.

 

 

گونه های مختلف گیاهی

.

وجود چنین باغ گل های اصفهان و رنگارنگی آن هم در این دورانی ماشینی و آلودگی هوا در استان اصفهان یکی ازموهبت های بی نظیری است که به همت شهرداری محترم شهر اصفهان فراهم امده است. در این باغ گل ها می توان انواع امکانات تفریحی، فرهنگی و اموزشی را دید که برای رفاه حال مردمان با صفای اصفهان تدارک دیده شده است. همچنین می توان در این باغ شاهد بیش از ۷۰۰ نوع از گونه های مختلف گیاهی بود که از جای جای مختلف در این مجموعه عظیم و با طراوت گرد آورده شده است.شهر اصفهان دارای سرانه فضای سبز به اندازه ۱۳.۵متر مربع به ازای هر شهروند می باشد که نسبت به استاندارد جهانی که ۱۵ متر مربع می باشد آمار قابل قبولی است. برای صرفه جویی در آب مصرفی و استفاده از فواره ها اقدامات مناسبی صورت گرفته است برای نمونه می توان به ایجاد فواره هایی کوتاه اشاره کرد که با آرام گرفتن در میان برکه ای زیبا علاوه بر طراوت و زیبایی که به این محیط بی نظیر می بخشد سبب کاهش مصرف آب می شود.در باغ گل های اصفهان می توان سبک معماری اصیل و سنتی اصفهان را در بناهایی که در ان احداث شده است به وضوح مشاهده کرد. در این باغ زیبا که وسعتی در حدود ۲۵۰۰ متر مربع با ارتفاعی در اندازه ۳ متر می باشد می توان شاهد طبیعت زیبایی از ۲۵۰ گونه گیاه صخره ای بود که به زیبایی این باغ گل ها دو چندان افزوده اند. معرفی برخی مکان های دیدنی باغ گل های اصفهان را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

.

 

 

۱. محوطه باغ گلها اصفهان

.

انواع گل های زیبا و رنگارنگ را در محوطه ی این باغ گلها اصفهان که چمن کاری شده و کاملا سرسبز است می توان مشاهده کرد. همچنین وجود طرح فرش در مرکز باغ که از انواع گل ها و بوته ها به منظور ایجاد این فرش طبیعی استفاده شده است نیز به زیبای این باغ افزوده است . پوشاندن معابر ورودی باغ که دست کم به بیش از ۵۰۰۰ متر مربع می رسد با سنگ های گرانیت نیز جالب توجه است.

.

 

 

۲. آب نما

.

یکی دیگر از دیدنی های باغ گلها اصفهان آب نمای این باغ می باشد که ارتفاعی در حدود ۴ متر دارد و از آبشار های کوچکی با سنگ های رودخانه ای تشکیل شده که در نهایت به درون برکه ای زیبا می ریزد . برای دیدن این آب نمای زیبا باید به قسمت شرقی باغ بروید.

.

 

 

۳. آمفی تئاتر روباز باغ گلها اصفهان

.

در واقع فضایی است زیبا که صندلی های آن از تنه ی درختان تشکیل شده و در انتهای محور اصلی در قسمت شرقی باغ قرار گرفته است. ظرفیت این آمفی تئاتر رو باز در حدود ۲۵۰ نفر می باشد و در آن انواع جشن ها و سخنرانی ها و همچنین نمایشگاه های مختلف در طول سال برگزار می شود.

.

 

 

۴. برکه باغ

.

در داخل این باغ برکه ی زیبایی وجود دارد که در آن انواع گیاهان آبزی را می توان شاهد بود که در واقع این برکه نوعی باغ برکه می باشد و به منظور تلطیف نمودن هوای محوطه اطراف و در قسمت جنوب شرقی باغ قرار گرفته است و مساحت ان چیزی در حدود ۳۵۰۰ متر می باشد.

.

 

 

۵. گلخانه باغ

.

گلخانه ی زیبایی که در این باغ وجود دارد، محل تولید انواع گل های زیبا و رنگارنگی می باشد که در مساحتی به اندازه ۷۰۰ متر مربع بنا شده است و در آن می توان انواع گل های رنگارنگ و زیبا را مشاهده نمود. و در فصل زمستان که در اصفهانبه دلیل شرایط اقلیمی منطقه گل کمیاب می شود می تواند به پویایی باغ گل ها بیفزاید . این گلخانه نیز در ضلع شرفی باغ گلهای اصفهان بنا شده است.

.

 

 

۶. مجموعه گونه های داوودی

.

درا ین مجموعه ۹۰۰ متر مربعی می توان شاهد ۲۶ گونه گیاهی گل های داوودی بود که در ضلع شرقی باغ گلها قرار دارد.
.

۷.مجموعه ی گونه های زنبق

.

تعداد گونه های گل های زنبق در این مجموعه به ۴۶ گونه گیاهی می رسد که در ضلع شرقی باغ و در مساحتی به اندازه ۹۰۰ متر مربع تدارک دیده شده است.
.

۸. راهرو اصلی باغ گل های اصفهان

.

معابر اصلی و فرعی باغ گلهای اصفهان نیز از جذابیت خاصی برخوردارند. شما میت وانید در این معابر آب نماهایی با فواره های زیبا را مشاهده کنید که آب این آب نما ها به صورت چرخشی بین مرکز باغ و این آب نماها جریان می یابد. همچنین برای آبیاری محوطه چمن و گل های این مجموعه از آبیاری تحت فشار استفاده می شود که علاوه بر کاهش هزینه های دستمزد کارگر برای انجام این کار سبب طراوت و مرطوب بودن این محیط می شود.همچنین با استفاده از پروژکتور توانسته اند روشنایی این باغ را در طول شب تامین کنند که سبب شده است فضای دلنشینی پدید آید.

.

 

 

۹. باغ گیاهان پیازی

.

این مجموعه مجموعه ی زیبایی با انواع گل های پیازی می باشد که منظره ی زیبایی به باغ بخشیده و در مساحتی به اندازه ۷۴۰ متر مربع با ۳۸ گونه مختلف از گلهای پیازی احداث شده است.

.

 

 

۱۰. مجموعه پرچین باغ

.

پرچین های زیبای قسمت ها و مجموعه های مختلف باغ را از هم جدا می کند و چیزی در حدود ۱۵۴۰ متر طول عملیات اجرایی این پرچین ها که جنس چوب آن از انواع شمشاد و زرشک و گونه های مورد و … می باشد.

.

 

 

۱۱.نرده های اطراف باغ

.

برای این که از تردد غیر مجاز به داخل باغ جلوگیری شود تا بتوان به خوبی از این گونه های گیاهی و گل های رنگارنگ مراقبت نمود اطراف باغ را با انواع پرچین های مختلف و سبز محصور کرده اند.

.

 

 

۱۲.باغ سوزنی برگان

.

مساحت این مجموعه در حدود ۲۱۶۶ متر مربع می باشد که ۸۶ گونه مختلف از گیاهان و درختان سوزنی برگ در این محوطه که در منتهی الیه دریاچه قرار گرفته است نگهداری می شود.

.

 

 

۱۲.باغ گیاهان خوراکی و دارویی

.

مساحت این باغ که در میان خود در حدود ۱۳۲ گونه مختلف دارویی و خوراکی را جای داده است به ۱۱۷۰ متر مربع می رسد. که این گونه های دارویی از سراسر ایران در طی یک سری مطالعات و اقدامات پژوهشی جمع آوری شده اند.

.

 

 

منبع: همگردی