بیش از ۱۹۴ کشور در جهان وجود دارد و بسیاری کلمه “کشور” را با یک سرزمین عظیم و پرجمعت معادل می‌دانند. با این حال، برخی ملت‌ها به قدری کوچک هستند که شهرهای سایر کشورها در مقایسه با آنها غول‌پیکر به نظر می‌آید. کشورهای زیادی در جهان، مساحتی کمتر از ۴۰۰ کیلومتر مربع دارند که بیشتر در اروپا، افریقا و اقیانوس آرام جای گرفته‌اند. ۱۰ کشوری که کوچکترین کشورهای جهان شناخته‌ شده‌اند در مجموع مساحتی به اندازه ۱۴۹۱.۴ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند که از مساحت شهر هوستون تگزاس (۱۶۲۵.۲ کیلومتر مربع) کمتر می‌باشد.

 

برخی از این کشورهای کوچک، دولت‌ها و فرهنگ خاص خود را دارند و در زمره‌ی ثروتمندترین، دورافتاده‌ترین و توریستی‌ترین مکان‌های دیدنی جهان قرار می‌گیرند. در این راستا و برای آشنایی بهتر شما با این کشورها به معرفی ۱۰ مورد اول از کوچکترین کشورهای جهان می‌پردازیم. با بوم نشین همراه باشید.

 

۱۰. مالت – ۳۱۶ کیلومتر مربع

 

مالت یک کشور جزیره‌ای واقع در دریای مدیترانه است. در واقع جمهوری مالت از سه جزیره‌ی گوزو، کومینو و مالت که بزرگترین جزیره در بین این سه جزیره به حساب می‌آید تشکیل می‌شود.

این کشور کوچک بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و از این نظر باید آن را یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان قلمداد کرد. مالت یکی از مکانهای محبوب توریستی است و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان به دلیل هوای آفتابی آن، سواحل جذاب، تاریخچه غنی و تفریحات شبانه پر جنب و جوش به این کشور می‌آیند. مالت مساحتی حدود ۳۱۶ کیلومتر مربع دارد و رتبه دهم را در بین کوچکترین کشورهای جهان در اختیار دارد.

 

۹. مالدیو – ۳۰۰ کیلومتر مربع

 

مالدیو یکی از مقاصد توریستی معروف دنیا که در اقیانوس هند قرار دارد را از نظر مساحت و جمعیت، کوچکترین کشور آسیا می‌دانند. بیش از ۱۹۱۹ جزیره مرجانی در مالدیو وجود دارد که مساحتی حدود ۹۰۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند و آن را به یکی از پراکنده‌ترین کشورها در جهان تبدیل می‌کنند. این کشور زمانی مستعمره بسیاری از امپراطوری‌ها از جمله پرتغالی‌ها، هلندی‌ها و انگلیس‌ها بود اما در سال ۱۹۶۵ به کشوری مستقل تبدیل شد. امروزه، مالدیو به دلیل سواحل شنی سفید و آب‌های کریستالی آبی، اقتصاد گردشگری بسیار خوبی دارد. مالدیو با مساحت ۳۰۰ کیلومتر مربع در رده‌ی نهم کوچکترین کشورهای جهان جای می‌گیرد.

 

۸. سنت کیتس و نویس – ۲۶۱ کیلومتر مربع

 

این ۲ جزیره در کارائیب اولین جزایری بودند که توسط اروپایی‌ها اشغال شدند. آنها در مجموع مساحتی حدود ۲۶۱ کیلومتر مربع را تشکیل می‌دهند و همین مساحت کوچک سنت کیتس و نوویس را به هشتمین کشور کوچک جهان تبدیل می‌کند. اقتصاد آن به جهانگردی، کشاورزی و صنایع کوچک تولیدی وابسته است. علاوه بر این، این جزایر به دلیل زندگی دریایی فراوان، مکان‌های غواصی فوق العاده‌ای را برای توریست‌ها فراهم می‌کنند. این کشور، قرن‌ها یکی از صادرکننده‌های عمده قند بوده و مزارع بزرگ آن اکنون به املاک زیبایی مانند هتل و استراحتگاه تبدیل شده‌اند.

 

۷. جزایر مارشال

 

جزایر مارشال که رسما جمهوری جزایر مارشال نیز نامیده می‌شود، یک کشور جزیره‌ای است که در اقیانوس آرام واقع شده و تقریباً در نیمه راهی بین ایالت هاوایی آمریکا و قاره استرالیا قرار دارد. این کشور بخشی از ایالات فدرال میکرونزی محسوب می‌شود. منطقه اطراف این جزایر به طرز باورنکردنی بیولوژیکی بوده و بیش از ۸۰۰ گونه ماهی و همچنین ۱۶۰ مرجان را در خود جای می‌دهد. جزایر مارشال با ۱۸۱ کیلومتر مربع هفتمین کشور کوچک جهان است.

 

۶. لیختن اشتاین

 

مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. لیختن اشتاین تنها کشوری در جهان است که کاملاً در کوه آلپ واقع شده و بین سوئیس و اتریش قرار دارد. لیختن اشتاین از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ثروتمندترین کشور جهان شناخته شده و کمترین نرخ بیکاری (۱.۵ درصد) را دارد. ورود به کشور به علت نبود هیچ فرودگاهی در مرزهای آن کمی دشوار به نظر می‌رسد. بازدید کنندگان باید برای رسیدن به این کشور آلپی که هنوز توسط یک شاهزاده اداره می‌شود از فرودگاه زوریخ سوئیس عبور کنند! در نهایت، با مساحت ۱۶۰ کیلومتر مربع، لیختن اشتاین را باید ششمین کشور کوچک جهان دانست .

 

۵. سن مارینو

 

دور تا دور سن مارینو را کشور ایتالیا در برگرفته و در واقع این کشور درون ایتالیا قرار دارد. سان مارینو را جمهوری سن مارینو نیز می‌نامند. با مجموع مساحت ۶۱ کیلومتر مربع، رده پنجم کوچکترین کشورهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد. ادعا می‌شود قدیمی‌ترین دولت باقی مانده حاکم بر جهان بوده و طبق ارزیابی‌ها، یکی از ثروتمندترین کشورها از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه شناخته می‌شود. سومین کشور کوچک در اروپا، تنها ۳۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از پایین‌ترین نرخ بیکاری در جهان را داراست.

 

۴. تووالو

 

تووالو که قبلاً به جزایر الیس معروف بود در اقیانوس آرام و در شمال شرقی استرالیا واقع شده است. تووالو با مجموع ۲۶ کیلومتر مربع، در رده چهارم کوچکترین کشورهای کوچک جهان جای دارد. جمعیت آن بالغ بر ۱۰۰۰۰ نفر و با ۸ کیلومتر جاده تنها یک بیمارستان در جزیره اصلی وجود دارد. این کشور زمانی قلمرو انگلیس بود اما در سال ۱۹۷۸ مستقل شد. با توجه به موقعیت مکانی این کشور که بسیار دورافتاده است، گردشگری چندان پررونقی ندارد. در سال ۲۰۱۰ ، کمتر از ۲۰۰۰ بازدید کننده به تووالو آمدند که ۶۵ درصد آن‌ها اذعان داشتند به منظور تجارت به این کشور سفر کرده‌اند.

 

۳. نائورا

 

نائورو یک کشور جزیره‌ای واقع در شرق استرالیا و در حقیقت، کوچکترین کشور جزیره‌ای جهان به شمار می‌آید. در دهه ۱۹۸۰ به دلیل صنعت پررونق معدن فسفات معروف شد اما اکنون به جزیره‌ای ساکت و آرام بدل گشته که گردشگران زیادی را به خود جذب نمی‌کند. این در حالی است که این کشور را قبلا به عنوان جزیره‌ای دلپذیر می‌شناختند. اکنون منابع فسفات آن از بین رفته و باعث نرخ بیکاری ملی ۹۰ درصدی شده و ۱۰ درصد باقی مانده نیز در دولت کار می‌کنند. همچنین نائورو کشوری با چاق‌ترین افراد جهان شناخته می‌شود چرا که ۹۷ درصد از مردان آن و ۹۳ درصد از زنان، چاق یا دارای اضافه وزن هستند. به همین دلیل، نائورو، بالاترین سطح دیابت نوع ۲ در جهان را هم به خود اختصاص داده و ۴۰ درصد از جمعیت آن از این بیماری رنج می‌برند. در کل نائورو ۲۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و این مساحت کم این کشور را به سومین کشور کوچک جهان تبدیل می‌کند.

 

۲. موناکو

 

موناکو در رودخانه فرانسه جای گرفته و بیشترین تعداد میلیونرها و میلیاردرهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد. این کشور فقط ۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و در رده دوم کوچکترین کشورهای جهان قرار می‌گیرد. موناکو که به دلیل صنایع خدماتی و کالاها و خدمات لوکس خود و قماربازی معروف شده، یکی از مکان‌های تفریحی موردعلاقه ثروتمندان و افراد معروف دنیا است. این کشور از سه طرف با مرز فرانسه و از یک طرف با دریای مدیترانه مرز مشترک دارد و اکثر ساکنان آن فرانسوی‌ زبان هستند. با جمعیتی بالغ بر ۳۶۰۰۰ نفر، موناکو را باید پرجمعیت‌ترین کشور جهان دانست. معروفترین رویداد سالانه مسابقه فرمول ۱ است که شرکت‌کنندگان طی آن از خیابان‌های شهر عبور می‌کنند.

 

۱. واتیکان

 

کوچکترین کشور جهان واتیکان نام دارد که به آن سریر مقدس نیز گفته می‌شود. از نظر مساحت، کشور واتیکان با تنها ۰.۴۴ کیلومتر مربع کوچکترین کشور جهان شناخته می‌شود. این کشور کاملاً درون رم، پایتخت ایتالیا قرار گرفته و مرکز کلیسای کاتولیک است. این کشور همچنین میزبان بزرگترین کلیسای جهان – سنت پیتر است که برخی از مهمترین آثار هنری رنسانس مانند پیتا و آفرینش آدم، در آنجا نگهداری می‌شود. درآمد این کشور از کمک‌های داوطلبانه بیش از ۱ میلیارد عضو کلیسای کاتولیک روم در سراسر جهان حاصل می‌شود. باقیمانده اقتصاد آن از طریق فروش تمبرهای پستی، یادداشت‌های توریستی و جمع‌آوری هزینه‌های ورود به موزه‌ها بدست می‌آید.

 

منبع: دیجی رو