از آثار ملی ایران که دراستان لرستان در ۳۵ کیلومتری شمال خرم آباد درروستای کاکا رضا در دامنه کوه الشتر قرار دارد آبشار کاکا رضا است. از آنجایی که بر دامنه کوه الشتر گل های فراوانی می روید این آبشار را به “گل هو” یعنی جایی که گل خوب دارد شهره کرده است

.

 

 

این آبشار با ۲۰ متر ارتفاع ۹۰ کیلومتر طول دارد و از شعبه های تامین کننده آب رودخانه کرخه است به این صورت که اول با رودخانه کهمان مخلوط می شود و سپس رودخانه کشکان را تشکیل می دهد و وارد رود بزرگ کرخه می شود. منبع اصلی تامین آب این آبشار دهستان قائدرحمت است که در ۵۷ کیلومتری شرق خرم آباد قرار دارد. آبشار کاکارضا یکی از خاص ترین جاذبه های این استان است محیط بکر، طبیعت سرسبز، وجود چشمه های متععد، درختان کهن سال بلوط همه از خصوصیات این اثر طبیعی هستند.

.

 

از زیبایی های این منطقه می توان به روستای کاکارضا اشاره کرد که بسیار سرسبز است و اهالی آن با کشاورزی و دامداری و فروش میوه های خود امرارمعاش می کنند. در این روستا سه پل با قدمت چند صد ساله به نام های پل شاپوری، پل چله کش و پل آذر وجود دارد. در این میان پل چله کش در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است اگرچه هم اکنون فقط پایه هایی از آن به جامانده است ولی بازهم مورد استفاده ی مردمان روستا قرار می گیرد. پل شاپوری مربوط به دوران ساسانی است ۱۳۰ متر طول دارد و بیش از ۳۰متر ارتفاع دارد و از ساروج و سنگ های برش خورده ساخته شده است ولی متاسفانه با گذر زمان دچار آسیب های فراوانی شده است و هم اکنون بقایایی از آن به جای مانده است. پل آذر که از اهمیت ویژه ای برخوردار است در زمان پهلوی بنا شده است که در جاده قدیم خرم آباد به الشتر واقع شده است و مورد استفاده ی مردم روستاهای اطراف قرار گرفته است. از ویژگی های دیگر این جاذبه می توان به ییلاق عشایر در منطقه گلهو اشاره کرد که توسط سازمان میراث صنایع دستی جهت رونق گردشگری عشایری و صنایع دستی آن ها بسیار مورد توجه واقع شده است.

.

 

این آبشار یکی از قطب های مهم توریستی است که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند . بهترین زمان بازدید از آن در فصل بهار و تابستان است اگرقصد ماندن دارید بهتر است وسایل و امکانات لازم اعم از چادر مسافرتی، غذا، لباس، جعبه کمک های اولویه و.. به همراه داشته باشید ویا می توانید هتل های خرم آباد را برای اقامت انتخاب کنید اگرچه فاصله زیادی با این جاذبه دارد ولی از راحتی بیشتری برخوردار است. طبیعت سرسبز اطرام آبشار،زیستگاه مناسبی برای گونه ای از حیوانات و پرندگان شده است به همین دلیل لازم به ذکر است برای حفظ محیط زیست از آتش روشن کردن،ریختن زباله،آسیب به درختان خودداری کنیم.

.

 

منبع: گردشگری۷۲۴