یکی از عجیب ترین جاهای دیدنی شهرستان دورود که در ارتفاعات کوه پَریز قرار گرفته است، چاه ساز و دهل دورود است. همانگونه که از نام این چاه می‌توان پیش بینی کرد از درون این چاه می‌توان صدایی شبیه به ساز و دهل که از ابزار موسیقی محلی لرستان است را شنید و شاید علت نامگذاری این چاه تصورات و عقاید بومیان منطقه باشد. شاید از نظر علمی می‌توان علت صدای خارج شده را از دهانه چاه را که شباهت کمی با صدای ساز محلی دارد، وجود یک رودخانه خروشان در انتهای آن دانست.یکی دیگر از دلایل اصلی تولید صدا در این چاه، فشار هوای وارد و خارج شده در آن است به نحوی که زمانی فردی در نزدیکی دهانه این چاه قرار می‌گیرد، فشار هوا باعث می‌شود تا فرد به درون چاه کشیده شود.

 

چاه ساز و دهل دقیقا کجاست؟

 

برای دسترسی به بزرگترین چاه کوه پریز باید از روستای چشمه سرنجه که در جنوب شهرستان دورود واقع شده حرکت را آغاز کرد و بعد از عبور از کناره کوه پله ای پریز و رفتن به بالای پله های کوه به چشمه ساز دهل دسترسی پیدا کرد .که برای این کوهپیمایی شما به بیش از ۱۰ ساعت کوهپیمایی باید آمادگی داشته باشید.

 

چاهی که از آن صدای ساز و دهل می‌آید!

 

از عجایبی که در شهرستان دورود و ارتفاعات کوه پَریز قرار گرفته است، چاه ساز و دهل” است.

همانگونه که از نام این چاه می‌توان پیش بینی کرد از درون این چاه می‌توان صدایی شبیه به ساز و دهل که از ابزار موسیقی محلی لرستان است را شنید و شاید علت نامگذاری این چاه تصورات و عقاید بومیان منطقه باشد.

شاید از نظر علمی می‌توان علت صدای خارج شده را از دهانه چاه را که شباهت کمی با صدای ساز محلی دارد، وجود یک رودخانه خروشان در انتهای آن دانست.

یکی دیگر از دلایل اصلی تولید صدا در این چاه، فشار هوای وارد و خارج شده در آن است به نحوی که زمانی فردی در نزدیکی دهانه این چاه قرار می‌گیرد، فشار هوا باعث می‌شود تا فرد به درون چاه کشیده شود.

*چاهی که همچنان عمق آن کشف نشده و مبهم است

تاکنون اکتشافاتی که منجر به یک نتیجه کامل شود، در این چاه صورت نگرفته است.

تنها می‌توان به اقداماتی توسط چند تن کوهنورد دورودی اشاره کرد که در یک مرحله طناب اندازی با وجود آنکه به عمقی نزدیک به ۱۰۰ متر از این چاه رسیده بودند، نیاز به تجهیزات پیشرفته و کامل‌تر باعث شد، تا اکتشاف در همان عمق متوقف شود و به زمان دیگری موکول شود.

طبق پیش بینی کارشناسان این چاه عمقی در حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ متر دارد و در انتهای آن رودخانه‌ای خروشان واقع شده است.

 

منبع: گلونی