از آن جایی که هتل ها و اقامتگاه های بسیاری در جهان دوباره دست به کار بازگشایی و مشتری گرفتن در این دوران گذار از کرونا شده اند پس رعایت نکات بهداشتی که بتواند انتظارات جامعه بهداشت و پزشکی جهانی را در این زمینه برآورده کند هم باید در دستور کار این بدنه جدا نشدنی سفر یعنی هتل و رزرو هتل قرار بگیرد.

.

 

 

مهم ترین موردی که باید در این دوران از هتل های توقع کرد این است که با رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها خطر ابتلا ویروس کرونا را برای کسانی که قصد اقامت دارند به صفر برسانند و تمام مفاد پرتکل را مو به مو اجرا کنند. قبل از این که اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید و در هتل دلخواه تان اقامت کنید، پرتکل را با هم مرور می کنیم.

.

 

 

در دورانی زندگی می کنیم که هر روز نیاز به بروز شدن اطلاعات در مورد بیماری کوید ۱۹ داریم و هر لحظه باید چشم مان به یافته های جدید دانشمندان حوزه ویروس شناسی باشد. گرچه تا کنون کسی نتوانسته به نوع عملکرد این ویروس دسترسی دقیقی پیدا کند، اما تمام هتل ها بعد از بازگشایی تلاش دارند تا با رعایت دقیق پرتکل های بهداشتی به میزان کمی از خطر ابتلا مسافران برسند. در حال حاضر، بر بالای فهرست رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها جمله ای طلایی نوشته شده است؛ «بهداشت فردی و ایمن ماندن مسافران و کارکنان هتل اولویت ما است!». این جمله شاید مهم ترین جمله ای در این روزهای تنش زا باشد که تک تک ما باید در تجارت و شغل و روابط اجتماعی خود باید رعایت کنیم. گرچه، هتل ها و اقامتگاه ها با نظافت همیشگی و خدمات خانه داری ۲۴ ساعته همیشه تلاش می کرده اند که بهترین و بهداشتی ترین ها را به میهمانان خود ارائه دهند.

.

 

 

فضاهای سر بسته هتل

.

تا قبل از شیوع ویروس کرونا، بسیاری از هتل ها هر لحظه برای پاکیزه نگه داشتن فضاهای داخلی هتل مانند راهروها و واحدهای اقامتی تلاش می کردند و این برنامه های جدا نشدنی هر هتلی بود. اما زمانی که کرونا بر امنیت سلامت تمام کشورها سایه انداخت و بعد از بازگشایی هتل ها این حساسیت بیش از پیش شد. هتل ها ترجیح می دهند دیگر نظافت عادی هتل را کنار بگذارند و از آخرین متودهای ممکن برای شکاندن گردن این ویروس استفاده کنند؛ در حال حاضر، هتل ها تمام فضاهای داخلی خود را با کلر و دمنده های پیشرفته نظافت می کنند. مواد مورد استفاده در هتل ها و سبک نظافت جدید آن ها همان روشی است که در بیمارستان ها استفاده می شود. کارکنان هتل با کمال میل به یادگیری سبک جدید نظافت رو نشان دادند و به راحتی توانسته اند در مدت زمان کمی رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها را بیاموزند و خطر ابتلا به ویروس کرونا را نزدیک به صفر برسانند.

.

 

 

تماس مسافران در هتل ها

.

یکی از اساسی ترین نکاتی که سازمان های بهداشتی و پزشکی در جهان در مورد کوید ۱۹ ادعا می کنند، شیوع ویروس کرونا از انسان به انسان است و هتل ها در این راستا، بندهایی را تعریف کرده اند؛
لابی ها از شلوغ ترین نقاط هر هتلی است. بعد از شیوع ویروس کرونا باید هتل مسافر از مسافر دیگر حداقل ۶ گام فاصله داشته باشد.
در رستوران های هتل های و نحوه قرار گیری صندلی ها باید حداقل ۶ گام از یکدیگر فاصله داشته باشند.
دستکش و ماسک صورت نیز باید از قبل آماده شده و در اختیار مسافران قرار بگیرد.
هر سه متر باید یک ایستگاه ضدعفونی در فضای هتل تعبیه شود؛ این ایستگاه ها از دستگاه هایی برخوردارند که مسافر می تواند با فشار پدال پایی آن ها و بدون دخالت دست، دستان خود را ضدعفونی کند.
.

بررسی لحظه به لحظه کارکنان هتل

.

طبق آخرین اعلامیه های سازمان بهداشت جهانی و رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها از این پس هر کارکنی که قصد ورود به هتل را داشته باشد باید درجه دمای بدن خود را اعلام کند و هر کارمندی از نظافتچی هتل گرفته تا مدیریت مجموعه که دمای بدن اش بالاتر از ۳۷ درجه سانتیگراد باشد اجازه ورود و شروع به کار ندارد.

.

 

 

فاصله هوشمند

.

میهمانانی که هتل وارد می شوند مدام این توصیه را که حداقل ۶ گام از یکدیگر فاصله داشته باشند را می شنوند. همه در مسیرهای مشخصی در حال حرکت هستند و در زمانی که میهمانان می خواهند در رستوران ها غذا میل کنند باید فاصله اجتماعی شان را با یکدیگر رعایت کنند و ۶ تا ۸ گام از یکدیگر فاصله بگیرند. شاید عده ای از مسافران معترض شوند که با چنین فاصله گیری، دسترسی شان به امکانات و خدمات کم می شود. این که شما بتوانید با کیفیت بالایی از خدمات استفاده کنید مرتبط به پرسنل هتل است و این آن ها هستند که باید همه چیز را برای شما فراهم کنند. همین طور، میهمانان در زمان استفاده از آسانسور موظف به استفاده از ماسک هستند.

.

 

 

ضدعفونی کردن دست ها

.

ضدعفونی کننده دست ها تا آن جایی که امکان دارد باید بدون دخالت دست باشند؛ بدین معنا که یا باید به صورت الکتریکی و چشمی، ماده ضدعفونی کننده دست را انتقال بدهند و یا پیدالی. تمام ورودی های رستوران ها و لابی هتل ها باید مجهز به محلول های ضدعفونی کننده دست باشند.

.

 

 

علامت گذاری در فضاهای عمومی

.

یکی از بهترین راه ها برای آگاه کردن لحظه ای مسافران، این که در چه جایی باید ماسک بزنن و کجا باید فاصله هوشمند را جدی بگیرند، نصب علامت هایی است که به آن ها هشدار بدهند. معمولا انسان فراموش کار است و تکرار رعایت نکات بهداشتی می تواند آگاهی را هر لحظه ذهن انسان به روز کند.

.

 

 

رعایت بهداشت در آسانسورهای میهمانان

.

پنل های دکمه ای آسانسورها می بایست هر یک ساعت یکبار ضدعفونی شوند.
اعلامیه های بهداشتی باید در ایستگاه های ضدعفونی و ورودهای هتل نصب شوند.
ورود بیش از ۴ میهمان همزمان به آسانسور ممنوع است.

.

 

 

مقابله با کووید ۱۹ با آموزش

.

تمام کارکنان هتل ها باید بروشورهای رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها را در اختیار داشته باشند و آن را به خوبی مطالعه کرده باشند. این پرتکل ها شامل تمام مسافران، خدمه های خانه داری هتل، نگهداری از نوشیدنی ها و غذاها، فضاهای عمومی هتل، نیروهای حفاظت و اجرایی هتل می شوند.

.

 

 

شستن دست ها، مهم ترین راهکار

.

شستشوی دست ها با آب گرم و صابون بیش از هر چیز دیگری می تواند به مبارزه با ویروس کرونا و پخش شدن آن بپردازد. هر بار شستشوی دست ها می بایست به مدت ۲۰ ثانیه طول بکشد و طبق آموزش های داده شده تمام قسمت های دست شستشو داده شود. بعد از هر ۶۰ دقیقه و انجام فعالیت هایی مانند استفاده از سرویس بهداشتی، عطسه زدن، لمس صورت، پاکیزه کردن بینی، مصرف دخانیات، خوردن و نوشیدن و قبل و بعد شروع به کار می بایست شستشوی دست ها انجام شود.

.

 

 

PPE اقدامات محافظتی

.

یکی دیگر از موارد رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها اقدامات محافظتی PPE است که کارکنان هتل بر اساس شغل و وظیفه ای که دارند باید از ماسک ها و شیلدهای مخصوص استفاده کنند و هر چه قدر کارشان با وسایل مورد استفاده میهمانان نزدیک تر و در ارتباط تر باشد، باید بیش از پیش از وسایل محافظتی استفاده کنند.

.

 

 

منظم کردن برنامه های کارکنان هتل

.

یکی دیگر از عواملی که می تواند شیوع ویروس کرونا را کم کند، مدیریت زمان ها و شیفت های کارمندان هتل است. قبل از شیوع ویروس کرونا، معمولا، کارمندان هتل ها به راحتی و حتی در زمان استراحت شان می توانستند با همکاران خود در تماس باشند و حتی به آن ها در صورت تمایل کمک کنند. اما بعد از همه گیری کوید ۱۹، هر کارکنی حق دارد تنها در شیفت خود در فضاهای عمومی هتل حضور داشته باشد و در غیر این صورت باید به اتاق استراحت برود و از زمان استراحت خود استفاده کند تا فضاهای عمومی هتل خلوت تر شود و خطر ابتلا به این ویروس کاهش یابد.

.

 

 

نظافت واحدهای اقامتی

.

در کنار تمام وسایل و تکنیک های نظافتی که تا پیش از این، کارکنان نظافت در هتل ها انجام می داده اند، با رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها، مواد ضدعفونی کننده بخارشوها نیز اضافه شده است. واحدهای اقامتی از آن جایی که بسیار مورد استفاده مسافران قرار می گیرد و هر چیزی از کنترل تلویزیون گرفته تا کلید روشنایی واحد به طور مستقیم استفاده می شوند، مواد ضدعفونی کننده و ترفندهای نظافت ویژه کرونا به بسته های بهداشتی کارکنان هتل اضافه شده اند تا بعد از خروج مسافر، واحد اقامتی برای مسافر بعدی آماده شود.

.

 

 

خشکشویی های هتل فعال تر می شوند

.

قبل از شیوع ویروس کرونا، بعد از اقامت یک میهمان، اتاق برای میهمان بعدی آماده می شد و ملحفه ها جمع آوری می شد و به خشکشویی تحویل داده می شد اما در حال حاضر، ملحفه ها هر روز باید عوض شوند و راهی خشکشویی هتل شوند. حتی زمانی که ملحفه ها در حال جا به جایی هستند نیز باید در پوشش های پلاستیکی به انبار خشکشویی منتقل شوند تا همه چیز بی نقص و بی خطر انجام شود.

.

 

 

نظافت انبارهای هتل

.

همگی می دانیم که بسیاری از مواد مورد استفاده ما در هتل ها از انبارهای هتل ها بیرون می آیند و در واقع می توان گفت که تمام وسایل بسته بندی و شسته شده برای استفاده بعدی به این انبارها برده می شوند. از اتاق های نگهداری یونیفرم های کارکنان گرفته تا وسایل بهداشتی سرویس های بهداشتی و وسایل دفاتر اداری و لحاظ کادر حفاظت همگی باید در این دوران گذار از کرونا ضدعفونی شوند.

.

 

 

اتاق اجرای پرتکل

.

در صورت مشاهده هر کدام از علائم بیماری کوید ۱۹ در مسافران یکی از واحدهای اقامتی، در صورت لزوم افراد به بیمارستان منتقل می شوند و اتاق مربوطه به حالت قرنطینه در می آید و تا زمانی که متخصصین تشخیص دهند که آن اتاق خالی از هر گونه ویروس است، به سیستم رزرواسیون بر نمی گردد. لازم به ذکر است که متخصصین مربوطه هیچ ارتباط مادی با هتل نباید داشته باشند و از طرف سازمانی مجزا باید برای بررسی واحدهای اقامتی مشکوک به هتل بیایند.

.

 

 

فاصله هوشمند فیزیکی

.

همان طور که اشاره شد، یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا شستن مداوم دست ها به مدت ۲۰ ثانیه است و البته فاصله هوشمند اجتماعی و فیزیکی نیز از اهمیتی به میزان شستشو برخوردار است. رعایت پرتکل های بهداشتی در هتل ها از بخشی به نام فاصله هوشمند فیزیکی تشکیل شده است که شامل حال قسمت های عمومی هتل ها می شوند.

.

 

 

صف بندی ها

.

هر فضایی از هتل که میهمانان برای استفاده از امکانات هتل صف می بندند باید با علامت هایی مشخص شوند. هر یک متر و نیم یک علامت برای ایستادن میهمانان با فاصله از یک دیگر. این صف بندی ها معمولا به صف های Check-in و check-out مربوط می شوند و همچنین به صف های آسانسور، لابی، کافی شاپ و نهارخوری هتل.

.

 

 

میزهای خدمات در هتل ها

.

رستوران ها و وسایل کافه های هتل و همچنین فضاهایی که برای افراد محلی برای نشستن ایجاد کرده اند باید میان میهمان و خدمه فاصله ای قائل شوند تا هر دو طرف از خطر ابتلا در امان باشند.

.

 

 

اتاق های جلسه و تالارهای اجرای مراسم

.

بهتر است که در این روزها به فکر برگزاری هیچ گردهمایی نباشیم اما در صورت ضرورت بهتر است با رعایت مفاد CDC که برنامه ای کامل و گنجانده شده در پرتکل ها هست پیروی شود تا از خطر شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. یکی از بندهای این برنامه به این نکته اشاره می کند که سر میزهایی که در حالت عادی ۴ نفر به صورت مربع شکل می نشستند، ۳ نفر به صورت دایره ای یا مثلثی شکل بنشینند. از صرف سالادهای اردوور و دسرهای باز پرهیز کنید.

.

 

 

فضاهای خرد

.

فضاهای خردی که هیچ وقت در هتل ها به وجود آن ها دقت نمی شود مانند رختشورخانه ها و دیگر اماکن مانند پاگردها نیز در میان مفاد پرتکل ها جایگاه ویژه ای دارند و هتل ها باید نسبت به نظافت آن ها بسیار کوشا باشند.

.

 

 

استخرهای تعبیه شده در هتل ها

.

آب استخرها به خاطر میزان کلر بسیار بالایی که دارند، یکی از مرگبارترین قسمت ها برای ویروس کرونا هستند اما زمانی که افراد برای استراحت می خواهند از صندلی های کنار استخر استفاده کنند باید حداقل ۶ گام از دیگر فاصله داشته باشند. دقت داشته باشید که از وسایل یکدیگر در استخر هتل ها استفاده نکنیم تا میزان آلودگی به حداقل برسد.

.

 

 

منبع: الی گشت