کوهنوردی در سراسر دنیا، فعالیت پر طرفداری است که رابطه مستقیمی با رعایت نکات تغذیه ای و سلامت دارد. کوهنوردان حرفه ای معمولا در همه ایام سال به کوهستان می روند وسرما، گرما، برف، باران وتوفان مانع کوهنوردی شان نمی گردد.

 

ضرورت آب رسانی کافی به بدن (هیدراته کردن)

.

هنگام صعود و پیاده روی طولانی، با عرق کردن آب زیادی از دست می دهیم. گرمای هوا این موضوع را تشدید می نماید. در مقابل، حمل آب زیاد در کوله هم سخت است. شما باید دقیق و حساب شده میزان مصرف آب را مدیریت کنید. بهتر است پیش از صعود به هر منطقه کوهستانی، گزارش برنامه های اجراشده را مطالعه کنید و درباره چشمه هایی که در مسیر وجود دارد، مطمئن شوید. به این ترتیب می توانید میزان آب مورد احتیاجتان را بسنجید و در طول مسیر آن را مدیریت کنید. یک فرد بالغ و سالم احتیاج به مصرف روزانه یک لیتر آب دارد که این میزان درکوهنوردی باید افزایش یابد تا هم غلظت خون کم وهم آب ازدست رفته بدن تامین گردد.

.

 

ممنوعیت مصرف کافئین

.

استفاده از نوشیدنی های کافئین دار نزدیک به زمان پیمایش یا هنگام کوهنوردی، ممکن است باعث ایجاد تپش قلب گردد و از آن جا که حفظ ریتم طبیعی قلب درارتفاع و کوهنوردی سنگین اهمیت بسیاری دارد باید از مصرف این نوشیدنی ها خودداری گردد. همراه داشتن یک بطری آب و آب لیمو هم انتخاب مناسبی برای برطرف عطش و خستگی است.

.

 

تاثیرات ناخواسته افزایش ارتفاع در بدن

.

اگر بعد ازچند تجربه کوهپیمایی تصمیم گرفتید به قله صعود کنید، دراولین تجربه ها بهتر است با یک گروه خبره همراه شوید و از تجربه سرپرست گروه بهره ببرید اما نکته ای که توجه به آن لازم است، ارتفاع زدگی است که حتی برای کوهنوردان حرفه ای هم پیش می آید. اولین نشانه های ارتفاع زدگی با سردرد و حالت تهوع آغاز می گردد.
احساس گیجی و خستگی بیش ازحد، بی خوابی یا خواب آلودگی، عوارض بعدی بیماری ارتفاع زدگی است. اگر ارتفاعی که در آن قرار می گیردبیشتر گردد و این مشکل همچنان ادامه پیدا کند، ممکن است باعث احساس گزگز دست و پا، حالت تهوع و در نهایت آسیب به اندام های داخلی و مغز گردد.
.

کنترل شرایط در ارتفاع

.

بهترین راه آماده سازی بدن برای ماندن در ارتفاع بالا که اکسیژن کمتری دارد، این است که درهر بار پیمایش، ارتفاع را به مرور زیاد کنید تا شرایط برای بدن آماده وقابل پذیرش گردد. مصرف مواد غذایی پروتئینی را نهایتا تا شب قبل از صعود در برنامه غذایی داشته باشید وهنگام صعود، پروتئین کمتری مصرف کنید اما دقت کنید ذخیره آهن و مواد معدنی بدن تان کم نگردد. آهن مورد احتیاج بدن را می توان با مصرف مکمل های آهن کنترل کرد. پیش از حرکت، مصرف غذاهای چرب را تا حد ممکن کاهش دهید و به جای آن مواد غذایی کربوهیدراتی مصرف کنید که سریع هضم می گردد مانند ذرت، نخودفرنگی، نان، ماکارونی و میوه هایی مثل سیب، موز، غلات و سبزیجات برگ سبز.

.

 

پوشش و کفش مناسب

.

درتابستان وهنگام پیاده روی طولانی، بهترین پوشش استفاده از پوشاک نخی با رنگ های روشن است تا مسیر طولانی و مرتفع را سخت تر نکند. ازطرفی در تابستان لباس های رنگ روشن، کمتر حشرات مزاحم را جذب می نماید. اما اگر قصد صعود به قله را دارید، حتما لباس گرمی برای چند دقیقه بالای قله، همراه داشته باشید. بدن در طول مسیر عرق می نماید و هنگامی که به قله می رسید، علاوه بر این که معمولا باد می وزد، هوا سردتر از مسیر است و به سرعت باعث ایجاد شوک در بدن می گردد؛ بنابراین حمل لباس گرم لازم است و به حفظ دمای بدن می ارزد. استفاده از کفش مناسب کوهپیمایی هم لازم است.

.

پوشیدن کفش مناسب، هم از پا که عضو حیاتی بدن در ورزش هایی مثل کوهنوردی است، حفاظت می نماید و هم باعث می گردد در طول مسیر، به خصوص زمان فرود، خستگی کمتر احساس گردد. استفاده از کرم ضدآفتاب و تجدید آن در هر دو تا سه ساعت یک بار در مسیر و استفاده از عینک آفتابی یا کلاه آفتاب گیر فراموش نگردد و حتما پوششی برای سر در نظر بگیرید تا از گرمازدگی جلوگیری گردد. اشعه خورشید در ارتفاعات بالاتر، شدیدتر می تابد.

.

یکی از مهم ترین فواید کوهنوردی برای همه سنین(به غیر از افرادی که با مسائل قلبی، تنفسی و مفصلی روبه رو هستند)، تقویت روحیه و اعتماد به نفس است. خیلی ها، کوهنوردی را ورزش اراده می دانند. جایی که طبیعت به شما یاد می دهد چگونه از موانع طبیعی عبور کنید و برای مسائل گوناگون آنی و آینده، راهکار های خلاقانه به دست آورید. این قابلیت، در کوه و کوهنوردی و تداوم آن، در جسم و روح کوهنورد تقویت می گردد.

.

 

منبع:روزنامه خراسان