شهر خرم آباد یکی از زیباترین پارک‌های جنگلی را دارد که هر ساله میزبان شمار کثیری از گردشگران و ‏ساکنین شهر است. پارک جنگلی مخمل‌کوه در دره تاریخی خایدآلوی خرم آباد و در قسمت انتهای شمالی ‏مخمل کوه واقع شده است. فاصله مخمل کوه تا خرم آباد حدودا ۳۵ کیلومتر تخمین زده می‌شود و با دقایقی ‏رانندگی می‌توان به این منطقه زیبا رسید. گلسنگ‌های سیاه رنگی سطح تمام سنگ‌های این کوه را پوشانده‌اند، ‏در موقع بارش باران رنگ این گلسنگ‌ها سبز می‌شود و انگار مخملی سبز رنگ بر روی کوه کشیده‌اند. شاید به ‏همین دلیل است که آنرا مخمل کوه می‌نامند. ‏

 

.

مخمل‌ کوه کجاست؟

 

در سفر به خرم‌آباد می‌توانیم تمام وقت‌مان را در شهر نگذاریم و مثل خیلی از خرم‌آبادی‌ها برای اینکه آب‌وهوایی عوض کنیم، حدود یک ساعت برویم تا به مخمل‌کوه برسیم. این منطقه در ۱۵ کیلومتری شمال شرق خرم‌آباد، در مسیر الشتر قرار دارد.  کافی‌ست بعد از رسیدن به میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانیم. فاصله این منطقه تا الشتر زیاد نیست. تنها با ۳۵ کیلومتر رفتن به سمت خرم‌آباد، به کوه‌های یکدست سبزرنگ می‌رسیم.
گلسنگ‌هایی که در بهار می‌رویند، سنگ‌های سیاه را سبز می‌کنند و جایی را به وجود می‌آورند که از خزه‌های سبز و قهوه‌ایی پوشیده شده. رنگ این مخمل‌ها متغیر است و نمای کوه‌ها را در یک روز سبز سبز و در یک روز به شکل قهوه‌ایی مخملی در می‌آورد.
این منطقه شامل یک کوه بلند، تنگه‌‌ای زیبا به اسم شبیخون و آبشاری به همین اسم است. به صورت کلی اینجا منطقه‌ایست که به پارک جنگلی تبدیل و در آن آلاچیق‌هایی برای مسافران ساخته شده و در مسیرش رستوران‌ها و قلیان‌سراهای زیادی هم وجود دارد.
اگر اهل کوهنوردی باشیم فتح قله دو هزار متری پوشیده از گلسنگ کار سختی نیست؛ مخمل‌کوه با وجود ارتفاع نسبتا زیاد، مسیر مناسبی برای کوهنوردان دارد، هرچند برای آنهایی که عادت ندارند بالا رفتن از کوه سخت است.
این پارک جنگلی از نظر زمین‌شناسی جزو زاگرس شرقی و مربوط به دوران سنوزوئیک است. به همین دلیل جوانی و طراوت در آن موج می‌زند.
برای رسیدن به این منطقه باید از یک پارک جنگلی گذشت. این پارک که به پارک جنگلی مخمل‌کوه معروف است، ۵۰۰ هکتار مساحت دارد و جایی فوق‌العاده برای نشستن و تماشای آن همه سبزی‌ست. طبیعت زاگرس با بلوط‌ها شناخته می‌شود. در این پارک جنگلی هم درختان بزرگ وتنومند بلوط را می‌بینیم که از ده‌ها سال پیش در این منطقه وجود داشته‌اند. از اینها گذشته این منطقه جنگل‌کاری هم شده و مساحتش بالغ بر ۵۰ هکتار است.

.

تنگه شبیخون

 

تنگه شبیخون در دامنه مخمل‌کوه و بین این کوه و سفید کوه و کوه کمر سیاه واقع شده است. این تنگه علاوه بر اینکه یکی از زیباترین تنگه‌های لرستان است، تنگه‌ای تاریخی و استراتژیک هم به شمار می‌رود که در متون تاریخی بارها به آن اشاره شده.
اسم تنگه از جنگ بین شاه عباس صفوی و شاهوردی خان که علیه او شورش کرده بود می‌آید. وقتی شاه عباس از شورش حاکم لرستان مطلع شد لشکرش را به این منطقه فرستاد. شب، لشکر شاه عباس در تنگه شبیخون چادر زد و اجازه نداد هیچ‌کس از این تنگه بگذرد و خبر حضور این لشکر را به شاهوردی خان برساند. در نهایت شاه عباس شبانه به خرم‌آباد حمله کرد و این منطقه را به تصرف درآورد. این تنگه، آبشار زیبایی هم دارد تا مخمل‌کوه تبدیل به ماکت کامل و دقیقی بشود.

.

آبشار شبیخون

 

لرستان، عروس آبشار‌های ایران است. در این سرزمین بکر ده‌ها آبشار کوچک و بزرگ از کوه‌های سر به فلک کشیده جاری‌اند و به این ترتیب زیبایی و طراوت بیشتری به سومین استان پر آب ایران می‌دهند.
آبشار‌های بیشه، آب سفید، نوژیان، شیرزر، چکان، وارک و گل هو، معروف‌ترین آبشار‌های لرستانند، اما در سفر به این استان، دیدن آبشار شبیخون در مخمل‌کوه هم خالی از لطف نیست. این آبشار زیبا بیش از هر چیز به سنگ‌های صیقلی بسترش معروف است. اطراف این آبشار گلسنگ‌هایی هستند که رنگ سبز‌شان در بهار جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد.

.

جاذبه‌های نزدیک

 

این منطقه نزدیک منطقه الشتر واقع شده، منطقه‌ای که به سراب‌هایش شناخته می‌شود. سراب و محوطه دره کهمان، سراب کاکا رضا و منطقه شکار ممنوع گرین، از نزدیک‌ترین جاها به این منطقه است.

 

 

منبع: اسنپ تریپ