روستای تاریخی برسیان در شرق اصفهان در جلگه ی رودخانه ی همیشه زنده ی زاینده رود، در فاصله ی ۳۵ کیلومتری شهر اصفهان و در پایان منطقه سر سبز براآن شمالی در ناحیه ی شرق اصفهان قرار گرفته است.

.

 

 

برسیان یا بارسیان که به احتمال قوی در اصل پارسیان بوده ساکنین دهکده نام محل سکونت خود را بیسیون تلفظ نیز کرده اند.و آب و هوای دشتی، ‌ معتدل و خشک دارد. این روستای قدیمی یک مسجد جامع، چهار زیارتگاه به نام‌های امام‌زاده شاه‌‌مراد، امام‌زاده شاه‌مردان، امام‌زاده شاه‌لنگر، امام‌زاده شمس‌اللّه و هم‌چنین یک کاروان‌سرای شاه‌عباسی دارد. مجموعهٔ معماری بومی و آثار مذکور بسیار جالب توجه است. وارتفاع دهکده از سطح دریا۱۵۱۹ متر می باشد.

.

 

 

روستای تیمیارت در فاصله ۳کیلومتری شمال دهکده برسیان, روستای جور در فاصله ۱کیلومتری غرب دهکده, روستای جنبزه در فاصله ۲کیلومتری شرق آن و روستای چم به فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب دهکده برسیان واقع شده اند. دهکده برسیان با ساختار نسبتآ متراکم بر سر راه ارتباطی اصفهان –بندر عباس،نایین،کرمان،یزد، مشهد واقع شده است که این راه ارتباطی ، دهکده را به دوقسمت شمالی وجنوبی تقسیم نموده است. باد غالب موجود در این منطقه بادهای پاییزه وزمستانه هستند که جهت وزش این بادها غالبآ از جهت غرب به شرق می باشد.

.

 

 

اهالی دهکده برسیان مردمانی مسلمان،شیعه مذهب ،فارسی زبان وبا گویش ولهجه اصفهانی می باشندآنها مردمانی با اعتقاداتی راسخ ،خونگرم ومهمان نواز وخوش برخورد وخوش اخلاق هستند.اهالی دهکده فوق العاده زحمت کش وافرادی صادق ،ساده ومهربان هستند.مردان دهکده اکثرآ در زمینهای کشاورزی مشغول فعالیت می باشند وزنان دهکده نیز در کنار مردان شبانه روز در حال تلاش وکوشش جهت تربیت فرزندان می باشند.