یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان چادگان است. چادگان اصفهان با خود اصفهان ۱۲۸ کیلومتر فاصله دارد

 

 

یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان چادگان است. چادگان اصفهان با خود اصفهان ۱۲۸ کیلومتر فاصله دارد. نزدیک به دو ساعت در راه هستید و بعد به دهکده‌ای سرسبز می‌رسید که پشت سد ساخته شده و همه چیز را باهم دارد، هم طبیعتی سرسبز، هم دریاچه زاینده رود و هم امکانات تفریحی متنوع.

 

 

 

سابقه تاریخی

 

قدیم‌ها به چادگان پاراتاک می‌گفتند. آخرین پادشاه هخامنشی برای فراهم کردن سپاه به این ناحیه آمده و بعدها، شاه عباس صفوی نیز به واسطه آباد بودن این ناحیه ترک ها را به سمت این منطقه فرستاد. سابقه تاریخی پاراتاک به همینجا ختم نمی‌شود. اسکندر مقدونی نیز در این محل اقامت داشته و به واسطه نفوذش، هنوز هم روستای مجاور چادگان به اسکندری معروف است.

 

 

 

 اما چرا این منطقه به چادگان معروف شد؟

 

چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده. چاد به معنی شیار، شکاف و دره است و گان پسوندش است. بعد از سالیان که پاراتاک به کلی از میان رفت، مردم در جایی نزدیک به آن خانه‌هایش را بنا کردند. جایی نزدیک به رودخانه زاینده رود که در دره‌ای قرار داشت و به همین دلیل هم اسم چادگان رویش گذاشته شد.

 

 

 

مراکز تفریحی چادگان اصفهان

 

چادگان اصفهان یکی از توریستی ترین مناطق اطراف اصفهان محسوب می‌شود و همانطور که نگاه کردن به زاینده رود کافی‌ست که غم‌ها را فراموش کنید و پر از سرزندگی شوید، در چادگان هم با نشستن در کنار دریاچه سد زاینده رود و در آب و هوایی خنک‌تر از شهر اصفهان می‌توانید خوش بگذرانید.

 

جدا از دریاچه سد زاینده رود و قایق سواری در آن، در چادگان امکان تفریح های دیگری هم هست. به خاطر وجود ماهیانی مثل قزل‌آلای رنگین کمان، کپور و زرد است، خیلی‌ها برای ماهیگیری به این منطقه می‌آیند و تصویر آنهایی که در حال ماهیگیری اند، اینجا را مثل تابلویی نقاشی زیبا میکند.

 

در این دهکده توریستی امکان اسب سواری دارید، نگران بلد نبودن هم نباشید که امکان آموزش هست. با اتوبوس دریایی میتوانید دوری در رودخانه بزنید و به ساحل که برمی‌گردید زیر سایه درختانش خستگی درکنید. می توانید با دوست‌ها و خانواده‌تان در ساحل والیبال و بسکتبال و پینگ پنگ بازی کنید، یا در استخر دهکده تنی به آب بزنید که هم سانس‌های مردانه و هم زنانه دارد.

 

با دوچرخه دوری در دهکده بزنید و اگر دلتان هیجان خواست سوار بر تله‌کابین،چادگان را از آن بالا ببینید. درحالی که همه چیز آن پایین مثل ذره‌ای درآمده و شما همچون پرنده ای از آن بالا نگاهش می‌کنید.

 

دمنوش خانه دهکده که انواع و اقسام شربت ها و دمنوش ها را میتوان در آن سفارش داد و رستوران های کوچک و بزرگ از جاذبه های چادگانند، هرچند بساط کباب در دشت و دمن که از سنت های پسندیده ایرانیان است در اینجا هم حاکم است.

 

دهکده چادگان فقط خودش دیدنی نیست. از معروف ترین و مهمترین جاهای تاریخی اش خانه معظم الملک میر پنج است که به ثبت ملی هم رسیده. این بنا یادگاری از دوره قاجار است که از زیرزمین، تالارها و اتاق های بزرگ با دیوارهائی مزین به نقوش و آیینه کاری های ظریف تشکیل شده . تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپاست. در مقابل عمارت آن هم حوضی بزرگ تصویر خانه را با شیشه های رنگینش منعکس می‌کند ولی خانه در سالهای گذشته به حال خود رها شده و توقع دیدن خانه ای سرپا را نداشته باشید.

 

حتما اسم کاوه آهنگر را شنیده‌اید. شخصیتی اسطوره‌ای در شاهنامه که علیه ضحاک قیام کرد. مشهد کاوه که به نام‌هایی مثل دهستان کاوه، دهستان کاوه آهنگر و مشهد هم معروف است، دهستانی است که آرامگاه کاوه اهنگر و پسرش در آن قرار دارد و از جاهای دیدنی چادگان است.

 

برای اقامت در چادگان هم میتوانید هم ویلا کرایه کنید و هم به چشم سفری یک روزه آن را ببینید و برای شب دوباره به اصفهان برگردید.

 

مسیر دسترسی: بعد از رسیدن به اصفهان به طرف کوه صفه برانید و مسیر ذوب آهن اصفهان را در پیش بگیرید.