در زندگی شهری، چراغ خیابان‌ها، خانه‌ها و ماشین‌ها آنقدر آلودگی نوری ایجاد می‌کنند که ستاره‌ها خیلی کم‌سو به‌نظر می‌رسند. بنابراین آنهایی که دلشان می‌خواهد آسمان صاف و پرستاره و نوربارانی ببینند، دنبال بهترین جاها برای تماشای بارش شهابی می‌گردند، چیزی که به سادگی نمی‌توان از خیرش گذشت.

 

 

ارش شهابی در طول سال چندین بار اتفاق می‌افتد. معروف‌ترین آن برساوشی است که آن را می‌توانیم از نیمه‌ مرداد تا نیمه شهریور ببینیم. بارش جباری هم آخر مهر در آسمان دیده می‌شود. بارش جوزایی در آذر و بارش ربعی هم در دی اتفاق می‌افتد. بارش شهابی بازه مشخصی دارد، ولی اوج آن یک روزه است.
در هر جایی که نور شهری کم باشد، می‌شود شهاب‌ها را دید. کافی‌ست از شهرهای بزرگ دور شویم و به جایی برویم که دارای افق باز و فاقد آلودگی نوری باشند. بعد، باید حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر ‌کنیم تا چشم‌مان به تاریکی عادت کند.  نیازی هم به وسایل حرفه‌ای مثل تلسکوپ و دوربین نداریم.
.

.

کویر مرنجاب کاشان

 

در کمتر جایی مثل کویر می‌شود ستاره‌ها را آنقدر روشن و نزدیک احساس کرد. کویر مرنجاب نزدیک کاشان واقع شده و یکی از جاهایی‌ست که پذیرای علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی و تماشای شهاب‌هاست. مسیر تهران تا آران و بیدگل با ماشین حدود ۳ ساعت است. در بلوار ارتش آران و بیدگل، تابلوی راهنمای کویر مرنجاب را خواهیم دید. از آران و بیدگل تا کویر مرنجاب حدود ۴۰ کیلومتر مسیر خاکی در پیش داریم.

.

 

کاروانسرای پاسنگان

 

کاروانسرای پاسنگان در دوره ساسانی ساخته شده و در طول سال‌های گذشته چند بار بازسازی‌اش کرده‌اند و این روزها به اقامتگاه سنتی تبدیل شده. این کاروانسرا را در بزرگراه قم به کاشان پیدا می‌کنیم. از قم تا اینجا حدود نیم ساعت راه است.
خوبی کاروانسرای پاسنگان این است که برای اقامت جای خوب و راحتی‌ست و امکانات لازم برای رصد آسمان را دارد. در محوطه‌ کاروانسرا، سفره‌خانه سنتی و سوغاتی‌فروشی هم هست. برای کاروانسرای پاسنگان هم تور ستاره‌شناسی برگزار می‌شود.
.

.

رصدخانه کاسین خرم آباد

 

رصدخانه کاسین مدرنترین رصدخانه خاور میانه است در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا در شهر خرم‌آباد در غرب ایران و بر فراز قلعه کوه مدبه معروف به بام خرم‌آباد قرار گرفته‌است. رصد خانه کاسین لرستان اولین مرکز نجوم و ستاره‌ شناسی دانش بنیان در ایران است که در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا بعنوان بلندترین رصد خانه خاورمیانه در بین کشورهای ترکیه، سوریه، عراق، عربستان، عمان، اردن، قطر، کویت، لبنان، بحرین، افغانستان، یمن، امارات متحده عربی شناخته شده‌است.

.

 

کاروانسرای قصر بهرام

 

جایی نزدیک گرمسار، کاروانسرایی دیدنی قرار گرفته که اسمش کاروانسرای قصر بهرام است. این کاروانسرا متعلق به دوره ساسانی‌ست و  به ثبت ملی هم رسیده، ولی برای دیدن بارش شهابی و رصد آسمان باید مجوز محیط‌زیست داشت.
از تهران تا کاروانسرای قصر بهرام ۳ ساعت فاصله است و از گرمسار تا اینجا ۲ ساعت طول می‌کشد.  برای رسیدن به این کاروانسرا از شهر صنعتی چرم‌شهر باید بگذریم.
.

.

رصدخانه رادکان

یکی از بهترین منطقه‌هایی که برای تماشای اجرام آسمانی مناسب است، در ۷۸ کیلومتری شمال غربی مشهد مقدس قرار دارد. تا چندین سال پیش همه فکر می‌کردند این برج که میان دشتی بین کوه‌های هزارمسجد و بینالود قرار دارد، مقبره یکی از شاهان ایلخانی است، اما بعد از تحقیق در اسناد مختلف، مشخص شد برج رادکان نزدیک روستایی به همین نام برای رصد آسمان ساخته شده است.

.

 

چک ‌چک یزد

 

یزد هم یکی از شهرهای کویری است که آسمان زلالی دارد. گوشه‌ای دنج کنار کویر، روستای چک چک قرار دارد که زرتشتیان مقدس می‌دانند. در این سرزمین علاوه بر آسمانی تاریک و دور از آلودگی نوری می‌توان ابنیه تاریخی متعددی را هم تماشا کرد. گرچه تابستان‌های کویر گرم و تفتان است اما چک چک منطقه‌ای است با کوه‌های سنگی زیبا که زیارتگاه و عبادتگاه زرتشتیان هم به حساب می‌آید و همین اعتقاد موجب شده همیشه سکوت و آرامش در منطقه جاری باشد.

.

روستای چک چک، آسمان پرستاره‌ای دارد که دلیلش دور بودن از شهر بزرگ یزد است، اما به‌علت کوهستانی بودن، افق‌های این منطقه کاملا بسته است و باعث می‌شود رصدکنندگان ستاره‌های کویری، طلوع واقعی ستارگان را نبینند.

.

 

کاروانسرای ده نمک

 

اگر از گرمسار مسیرمان را به‌سمت آرادان ادامه بدهیم، به روستای ده ‌نمک و کاروانسرای شاه‌ عباسی این روستا می‌رسیم. از تهران تا اینجا کمی بیشتر از ۲ ساعت و از گرمسار ۳۵ دقیقه راه است.

کاروانسرای ده نمک از دوره صفوی به‌جا مانده و یکی از جاهای مناسب تماشای شهاب‌ باران است. چند سالی‌ست که این کاروانسرا به اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل شده و امکانات کافی برای اقامت و رصد دارد.

.

.

ایستگاه ۷ تله‌کابین توچال

 

توچال، پاتوق کوهپیمایی و اسکی‌ست. اما در شب‌های شهاب‌باران، علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی و شهاب‌ها به اینجا می‌آیند. اگر زمان کافی نداشته باشیم که برای دیدن شهاب‌ها از شهر خارج شویم، ایستگاه ۷ توچال گزینه‌ خوبی به‌نظر می‌رسد. باید با تله‌کابین به ایستگاه ۵ برویم و از آنجا خط بعدی را سوار شویم که به ایستگاه ۷ می‌رود. هتل توچال نزدیک این منطقه است و اگر مشکل تنفسی نداشته باشیم، می‌توانیم در هتل توچال بمانیم.

.

 

پایگاه نجوم دامغان

 

با ۴ ساعت رانندگی از تهران به روستای وِرکیان می‌رسیم. پایگاه نجوم دامغان در روستای ورکیان قرار گرفته. اول به سمنان می‌رویم و در ۵ کیلومتری دامغان به مقصد می‌رسیم. پایگاه علوم و ستاره‌شناسی ورکیان از سال ۱۳۸۹ کارش را شروع کرده و جای مناسبی برای تماشای بارش شهابی‌ست.

.

 

شهمیرزاد

 

در شهمیرزاد سمنان هم می‌شود بارش شهابی را دید. سفر از تهران تا شهمیرزاد بیشتر از ۳ ساعت طول می‌کشد. در این مسیر از گرمسار و سمنان می‌گذریم. شهمیرزاد، شهر خوش‌آب‌وهوایی‌ست که گذشته از سرسبزی و صفایش، آسمان صاف و تمیزی برای دیدن شهاب‌ باران دارد.
اگر نخواهیم چادر بزنیم و در دل طبیعت بمانیم، می‌توانیم در هتل ‌سنگسر مهدیشهر اقامت کنیم که فاصله‌ چندانی تا شهمیرزاد ندارند.
.

.

روستای قورتان

 

از تهران تا روستای قورتان اصفهان حدود ۵ ساعت و نیم راه است. این روستا در جاده کویر ورزنه به اصفهان قرار گرفته. سایت تفریحی واحه در کویر ورزنه گزینه‌ بعدی برای رصد آسمان و دیدن باران شهابی‌ست.

.

 

تخت سلیمان تکاب

 

آسمان تاریک و پرستاره مجموعه تخت سلیمان مکانی جذاب برای اهل نجوم و تاریخ به حساب می‌آید. نام تخت سلیمان که چهارمین اثر تاریخی ایرانی ثبت شده در یونسکو به شمار می‌آید، بیش از ۶۰ بار در شاهنامه نوشته شده است.
دور بودن از شهرهای بزرگ، واقع شدن در یک دره و حضور بادهای موسمی ملایم، هرگونه آلودگی را از آسمان این منطقه دور نگه داشته تا ستارگان پرشمار، بهتر به چشم بیایند.
.

.

منطقه طالقان

شهرهای شمالی به دلیلی آب و هوای مرطوب و بارانی برای دیدار ستارگان مکان‌های دور از دسترسی به شمار می‌روند. معمولا ابرها ستاره‌های آسمان را پشت خود پنهان می‌کنند. اما اگر به آسمان صاف این مناطق بعد از بارندگی بر بخورید، آسمان پرستاره‌ای خواهید یافت. مناطق کوهستانی که دور از شهرهای بزرگ قرار دارند به دلیل بادهای زیاد و افق های بسته، آسمانی تاریک را به نمایش می‌گذارند.
بیشتر مناطق رصدی در مرکز ایران واقع شده و شهر کوهستانی طالقان یکی از شهرهای شمالی ایران برای تماشای آسمان به حساب می‌آید.
مکانی که آسمانی تاریک دارد و طبیعتی منحصر‌به‌فرد. رودخانه‌ای پر آب که سال‌ها است با سد خاکی خود بخشی از آب شرب شهر بزرگ تهران را تأمین می‌کند.
.

.

کویر مصر

 

کویر مصر برای طبیعت گردان و عاشقان طبیعت اسمی بسیار آشناست و از بقیه کویرهای ایران طرفدار بیشتر دارد. این کویر هم جای مناسبی برای دیدن شهاب‌باران است. روستای مصر از توابع خور و بیابانک در استان اصفهان است و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده. مصر را به دریای شنی کویر هم می‌شناسند.

.

 

کویر ابوزیدآباد

 

کویر ابوزیدآباد در شمال شرقی کاشان قرار گرفته و قلعه‌ها و خانه‌های تاریخی‌اش از نظر معماری بسیار باارزش است.
در این کویر هم همان سکوت خاص کویر حاکم است و چشم‌انداز ریگ‌های روان و شنی. از تهران تا کویرابوزیدآباد ۴ ساعت راه است. از اتوبان تهران-قم باید حرکت کنیم. با عبور از قم و با ادامه راه در آزادراه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد شهر کاشان می‌شویم.
در کاشان وارد بلوار قطب راوندی شده و با ادامه مسیر در بلوار ملاصدرا به یک دو راهی می رسیم که در سمت چپ قرار دارد.  باید به سمت چپ بپیچیم تا با ادامه مسیر به ابوزید آباد برسیم.